Život budúcim matkám nastavuje priaznivú, no neraz i nepríjemnú tvár.
Mnohé veria, že sa nimi čoskoro stanú – nevedia sa dočkať okamihu, kedy budú môcť konštatovať, že sú v druhom stave… Iným nabehnú alergické vyrážky pri pomyslení na tehotenstvo, s ktorým (zatiaľ) nerátali. Tak či tak, ženské telo je v plodnom veku pripravené na počatie a preto by potenciálna matka mala myslieť na pohodové zvládnutie tejto situácie.
Otehotnieť (nie) je niekedy ľahké…
Nedarí sa a nedarí? Dnes je to problém takmer každého piateho páru, ovplyvnený dobou a jej dôsledkami, najmä existenčnými podmienkami a stresujúcim životným tempom. Na príčinách bezdetného alebo neplodného vzťahu sa podieľajú rovnakou mierou muži i ženy. Mnohí po mesiacoch až rokoch kontrolovanej prevencie pred nežiaducim otehotnením dospejú do štádia, v ktorom zatúžia po dieťati a v tomto momente neraz začínajú zápasiť s problémom.
Existuje tabletka na podporu tehotenstva, ktorá uľahčí partnerom stať sa rodičmi?
MUDr. Richard Láni: “Áno, sú to lieky na podporu ovulácie, čiže uvoľnenia zrelého vajíčka z vaječníka v strede cyklu.”
Kedy sa má žena začať zaujímať o liečbu poruchy plodnosti?
– Malo by to byť v prípade, keď sa jej nedarí spontánne otehotnieť minimálne 12 mesiacov pri pravidelnom, vhodne načasovanom pohlavnom styku (je to styk v období ovulácie – to znamená približne v strede cyklu), keď iná príčina neplodnosti nie je známa. Najlepšie sa to dá posúdiť v prípade, že partnerská dvojica žije v spoločnej domácnosti.”
Sú v praxi časté aj opačné prípady – otehotnenie po prvom pohlavnom styku s partnerom, dokonca po prvej intímnej skúsenosti? Stáva sa to vôbec?
– Áno, aj takéto prípady sa stávajú, hoci sú skôr zriedkavosťou.
Kedy začať po prvých neúspešných pokusoch o graviditu užívať podporné hormonálne prostriedky…
– Vždy treba vyšetriť kompletne oboch partnerov a zistiť príčinu neplodnosti. Nie vždy je nutná hormonálna liečba.
Ktoré bežné postupy pomôžu žene otehotnieť?
– Správna životospráva (pravidelný spánok, dostatočný pohyb na čerstvom vzduchu, zdravá výživa bohatá na čerstvé ovocie, zeleninu, vlákniny, dodržiavanie pitného režimu, žiadne redukčné diéty, obmedziť pitie kávy, vyhýbať sa fajčeniu, alkoholu),
– Pri chronických ochoreniach (napr. cukrovka, vysoký krvný tlak, ochorenia štítnej žľazy, srdca, pečene, obličiek, atď.) konzultácia s vaším odborným lekárom o vhodnosti užívania liekov.
– Ak máte v rodine genetické ochorenie, je vhodná konzultácia na oddelení klinickej genetiky v nemocnici. V prípade, že pracujete na rizikovom pracovisku, odporúčam, aby ste požiadali svojho zamestnávateľa o preradenie na vhodnejšie pracovisko.
– Odporúča sa pohlavný styk v čase ovulácie (je tu možnosť zakúpenia ovulačného testu v lekárni). V rámci “predkoncepčnej” prípravy je vhodné pravidelné užívanie kyseliny listovej, buď samostatne, alebo ako súčasť viaczložkových prípravkov s obsahom viacerých vitamínov a minerálnych látok. V každej lekárni vám môžu poradiť, ktoré prípravky sú pre vás ideálne.
Medzi pacientkami sú aj ženy s príliš prehnanou túžbou po dieťati: najradšej hneď a zaraz…
– Nič v živote nie je hneď a ani zaraz. Psychický stres je veľmi častou príčinou neúspechu otehotnenia, keď sa iná príčina nenájde. Psychická pohoda je veľmi dôležitým faktorom, na ktorý sa často zabúda zo strany budúcich mamičiek.
Aký je ideálny vek pre ženu, aby sa stala matkou?
– Optimálny biologický vek je v odborných kruhoch i štatisticky udávaný medzi 21. až 25. rokom života. Žiaľ, trendom dnešnej doby je ale posúvať prvé tehotenstvo do oveľa vyšších vekových skupín (30-35 rokov).
Dôvodom súčasného európskeho trendu: „odklad“ prvého tehotenstva žien tesne pred alebo po tridsiatke sú najčastejšie reálne existenčné dôvody (študijné, ekonomické, kariérne…)
– Plánovanie tehotenstva je veľmi intímna záležitosť oboch partnerov, je to ich slobodné rozhodnutie. Je odvodené aj od psychickej zrelosti daného páru, od osobných priorít, aj keď biologický vek nás neoklame.
Akému riziku sa vystavujú staršie budúce mamičky?
– Odkladanie prvého tehotenstva po 35. roku života u ženy je štatisticky spojené s vyšším percentom komplikácií so samotným otehotnením aj ďalším priebehom gravidity. Môžu sa vyskytnúť komplikácie s prípadným vyšším tlakom krvi, rizikom predčasného pôrodu i so samotným pôrodom. Taktiež zaznamenávame vyšší výskyt operačných pôrodov, cisársky rez, kliešte alebo vákuumextraktor.
S narastajúcim vekom ženy tiež stúpa riziko chromozomálnych ochorení dieťatka (napr. Downov syndróm), defektov neurálnej trubice (anencefalia, spina bifida- porucha uzáveru chrbticového kanála), defekty brušnej steny (omfalokéla, gastroschíza).
Urýchlenú túžbu po dieťati prežívajú aj ženy, ktoré mali v minulosti samovoľný potrat. Čo im môžete poradiť?
– Minimálny odporúčaný časový interval po tejto udalosti je tri mesiace. Ale nezanedbateľným faktorom je vek budúcej mamičky. Je pochopiteľné, že u mladších žien (pod 28 rokov života) môže byť interval aj dlhší: 6 mesiacov a viac. U starších žien však odporúčame kratší interval, minimálne 3 mesiace. Všetko to závisí aj od celkového zdravotného stavu ženy, vrátane psychického. Pri výskyte chronických ochorení je vhodná konzultácia s odborníkom.