Predchádzať mykóze môžeme nosením vzdušnejšieho oblečenia, bavlnenej spodnej bielizne, správnou hygienou, posilňovaním celkovej imunity.
Na trhu je dostať napríklad gél určený na intímnu hygienu, ktorý preventívne účinkuje proti množeniu kvasiniek a baktérií v oblasti pohlavných orgánov. Avšak premnoženie kvasiniek môže mať aj vnútornú príčinu – napríklad nevhodné stravovanie. Vaginálna mykóza častejšie sprevádza niektoré ochorenia, vyskytuje sa častejšie napríklad u diabetičiek.
Zdravý ľudský organizmus nie je sterilný. Povrch tela, ako aj niektoré iné oblasti, osídľuje mikrofl óra, ktorá je za normálnych okolností neškodná. Teda aj keď obsahuje rôzne baktérie, vírusy či kvasinky, tie nespôsobujú žiadne ochorenie. Pohlavné orgány ženy majú svoju prirodzenú mikrofl óru, ktorú tvoria viaceré mikroorganizmy. Ak sa rovnováha medzi nimi naruší, niektoré baktérie sa môže premnožiť a spôsobiť nepríjemné svrbenie, tvarohovitý výtok, pálenie v oblasti genitálií. Pri infekciách (najmä opakovaných) je dobré podporiť celkovú prirodzenú imunologickú bariéru tela, ktorá bráni premnoženiu baktérií, napríklad dodaním prospešných probiotických baktérií, ktoré opäť navodia v organizme rovnováhu.
Mikroflóra pohlavných orgánov ženy je veľmi citlivá a premenlivá. Ovplyvňuje ju:
- návšteva plavárne alebo kúpaliska,
- nevhodná osobná hygiena,
- intenzita sexuálneho života a sexuálne zvyky,
- mikroflóra sexuálnych partnerov,
- hormonálne zmeny (napr. v súvislosti s menopauzou alebo pubertou),
- u disponovaných žien aj kombinovaná hormonálna antikoncepcia,
- typ spodnej bielizne – vhodnejšia je bavlnená,
- antibiotická alebo protiinfekčná liečba,
- vysoký obsah cukru v strave,
- stres,
- poranenia sliznice pošvy,
- tesné oblečenie