Na Slovensku ochorie na rakovinu krčka maternice ročne približne 550 žien a viac ako dvesto tomuto ochoreniu ročne podľahne. Hlavnou príčinou úmrtí žien je paradoxne neskoré stanovenie diagnózy, ktorá sa dá zistiť už jednoduchým cytologickým vyšetrením.
Cytologické vyšetrenie je najúčinnejší spôsob diagnostiky zmien na sliznici krčka maternice. Je bežnou súčasťou preventívnej gynekologickej prehliadky. Jeho výsledky veľa napovedia o stave krčka maternice a pravidelným sledovaním buniek sa dá účinne zabrániť rozvoju rakoviny krčka maternice.
Vývoj rakoviny krčka maternice trvá niekoľko rokov a ochorenie môže prebiehať skryte bez vonkajších prejavov bolesti, krvácania a výtokov.
„Pravidelné cytologické vyšetrenie dokáže zachytiť už jemné bunkové zmeny, ktoré môžu pri zanedbaní prerásť do rozvinutého štádia rakoviny. Rakovina krčka maternice má tri stupne – ľahký, stredne ťažký a ťažký. Od zmeny buniek až po invazívny karcinóm môže uplynúť až desať rokov,“ uviedla pre Gyndu.sk gynekologička Nadežda Maličkayová.
Cytologické vyšetrenie krčka maternice je najvhodnejšie absolvovať v prvej časti menštruačného cyklu, t.j. tesne po skončení poslednej menštruácie. „Vtedy nebýva v oblasti krčka veľa hlienu. Cytológia by sa nemala robiť pred spustením menštruácie, pretože genitálie sú už pripravený na mezes a prekrvené bunky môžu vyzerať úplne inak ako v pokojnom štádiu po menštruácii. Pre čo najvyššiu spoľahlivosť vyšetrenia sa treba deň pred cytologickým odberom vyhnúť pohlavnému styku a dva dni pred vysadiť liečbu vaginálnymi prípravkami. Výsledky cytologického vyšetrenia sú známe asi do dvoch týždňov.
Pravidelné cytológie by mali absolvovať všetky pohlavne dospelé ženy, raz za rok, pri nádorových zmenách častejšie. „Prvé dve vyšetrenia sa v rámci preventívnej prehliadky vykonávajú v ročnom intervale. Ak sú negatívne, pokračuje sa v cytologickom vyšetrení každé tri roky, pretože za tento čas sa invazívny karcinóm nevyvinie. Skríningové cytologické vyšetrenia sa končia u žien vo veku 64 rokov, ale len za podmienky, že výsledky posledných troch cytologických vyšetrení boli negatívne,“ konkretizovala MUDr. Nadežda Maličkayová.
„U väčšiny žien ide pri hodnotení výsledkov cytologického vyšetrenia o normálny nález. Ak však vzorka obsahuje zmenené bunky, pacientka sa nemusí hneď ľakať, pretože sa robí opakovaný ster, ktorý môže byť negatívny. Aj keď je cytologické vyšetrenie spoľahlivou metódou, tak ako každá vyšetrovacia metóda môže byť zaťažená určitou chybou. Záleží však aj od toho, v ktorej fáze cyklu bola cytológia robená. Výsledky ovplyvňuje akýkoľvek zápalový proces, na žiadanku píšeme aj užívanie antikoncepčnej alebo substitučnej hormonálnej liečby, výsledky môže ovplyvniť nedávny pôrod, operácia a podobne,“ spresnila MUDr. Maličkayová.
Ak sa pri laboratórnom vyšetrení potvrdí prítomnosť zmenených buniek o 3 až 6 mesiacov sa robí ďalší ster, ktorý buď opakovane potvrdí prítomnosť abnormálnych zmien v bunkách alebo ich absenciu.
Pri normálnom kontrolovanom náleze sa odporúča kontrolné vyšetrenie o pol roka.
Ak sa však potvrdí prítomnosť abnormálnych buniek nasledujú iné vyšetrenia, ako napr. kolposkopické pri ktorom sa vyšetruje krčok maternice špeciálnym prístrojom. Na základe ich výsledkov potom odborníci stanovujú ďalší postup liečby.