1. Operácie na vulve
Najčastejšou príčinou operácií na vulve sú ochorenia Bartholinskej žľazy- absces, cysta a zhubný nádor vulvy- karcinóm, ktorý je však veľmi zriedkavý.
Incízia/extirpácia Bartholinskej žľazy.
Incízia je chirurgický zákrok, pri ktorom sa nareže stena zápalového abscesu alebo cysty Bartholinskej žľazy, odsaje sa jeho obsah a do dutiny sa zavedie drenáž. Absces Bartholinskej žľazy sa však často opakuje, preto sa následne pristupuje k extirpácii, čo znamená kompletné odstránenie abscesu aj s Bartholinskou žľazou.
Vulvectomia.
Vulvectomia znamená odstránenie vulvy, najčastejšie z dôvodu zhubného nádoru. Podľa hĺbky prerastania nádoru závisí aj rozsah operácie. Odstraňuje sa časť veľkých pyskov, malé pysky, klitoris, lokálne lymfatické uzliny.
- Operácie pošvy
Operácie pošvy sa väčšinou spájajú s operáciami na vulve alebo s operáciami maternice. Najčastejšími operáciami sú: odstraňovanie vaginálnych cýst, laserové ošetrovanie kondylómov či už na vulve, v okolí konečníka alebo v pošve, rozširovanie vaginálnych zúžení.
Pošvové plastiky Vrámci vaginálnej hysterektómie sa často rieši aj pokles prednej či zadnej pošvovej steny. Jedná sa o tzv. pošvové plastiky. Pokles prednej pošvovej steny sa často spája s únikom moču, pokles zadnej steny s problémami s vyprázdňovaním. Pri pošvových plastikách sa vytne časť pošvovej sliznice a okraje sa následne zošijú. Pošvová stena sa stáva týmto opäť pevnejšou.
- Operácie na krčku maternice
Operácie na krčku maternice patria v gynekológií medzi najčastejšie výkony. Niektoré sú len diagnostické- pomáhajú k stanoveniu konečnej diagnózy pacientky, niektoré sú zasa definitívnym liečebným úkonom. Medzi najčastejšie zákroky patria:
Kyretáž – výškrab, je asi najčastejším diagnostickým a liečebným zákrokom na krčku a v dutine maternice. Pri diagnostickej kyretáži získavame časť sliznice na histologické vyšetrenie, ktoré nám objasní príčinu napr. nevysvetliteľného krvácania. Ide o tzv. frakcionovanú kyretáž, kedy sa jedna vzorka sliznice odoberá z kanála krčka maternice, druhá z dutiny maternice. Liečebná kyretáž je vždy aj diagnostickou. Vykonáva sa pri nezastaviteľnom krvácaní z maternice z dôvodu napr. samovoľného potratu. Odstraňuje sa pri nej celá sliznica maternice. Kyretáž patrí k jednoduchším gynekologickým zákrokom, má však i svoje riziká (napr.prederavenie steny maternice). Dĺžka hospitalizácie pri nekomplikovanom zákroku je 1 deň.
Konizácia – odstránenie časti tkaniva z krčka maternice v tvare kónusu. Dôvod býva buď diagnostický- pri rankách na sliznici krčka maternice (biopsia) alebo liečebný, napr. pri zlých výsledkoch onkocytologického vyšetrenia.
Serkláž – zašitie krčka maternice. Vykonáva sa u tehotných žien, ktorým hrozí potrat z dôvodu skracovania a rozširovania krčku maternice. Serklážnym stehom sa krčok posilní a z časti opäť vyformuje. Steh sa odstraňuje približne v 36. týždni tehotenstva.
- Operácie maternice
Hysteroskopia je endoskopická metóda, pri ktorej sa zobrazuje dutina maternice. Do maternice sa cez rozšírený kanál krčka maternice zavedie tzv. hysteroskop- optický prístroj s kamerou s možnosťou zavedenia malých operačných nástrojov. Dutina sa rozšíri plynom alebo tekutinou, čo umožní dôkladné optické zhodnotenie. Býva diagnostická a liečebná. Indikáciami diagnostickej hysteroskopie sú opakujúce sa krvácanie, zobrazenie zrastov v dutine maternice, polypov, myómov, cudzích telies. Operačná hysteroskopia slúži k odstráneniu zistených abnormálnych nálezov v dutine maternice- napr. polypov, stopkatých myómov, rozrušenie zrastov, odstránenie sliznice maternice, cudzích telies, vrodených prepážok v dutine maternice.
Vaginálna hysterektómia
Definícia: odstránenie maternice cez pošvu.
Prístup: cez pošvu
Indikácie:
- myómy
- pokles alebo prepadávanie maternice, väčšinou aj s poklesom pošvových stien
- zmeny na sliznici maternice, vrátane prednádorových stavov, tzv. prekanceróz
- zmeny na krčku maternice, vrátane prekanceróz
- krvácanie z maternici nereagujúce na hormonálnu liečbu
- niektoré poranenia maternice
Dĺžka hospitalizácie: cca 5 dní
Interupcia (umelé prerušenie tehotenstva)
Ide o operačný zákrok, kedy sa odstraňuje z dutiny maternice plodové vajce. Interupcia sa vykonáva do 12. týždňa tehotenstva, zo zdravotných indikácií do 24. týždňa. K tomuto výkonu je potrebná vyplnená a potvrdená „Žiadosť o umelé prerušenie tehotenstva“. Tento zákrok sa robí v krátkodobej celkovej anestézii. Po rozšírení krčka maternice sa plodové vajce odsaje tzv. vákuumexhausciou alebo vákuumaspiráciou, prípadne sa dutina čistí pomocou kyrety a potratových klieští. Hospitalizácia v nekomplikovaných prípadoch trvá 24 hodín.
Komplikácie spojené s týmto výkonom sú:
- krvácanie
- poranenie maternice
- komplikácie spojené s anestézou
- infekcia maternice
- zvyšky po potrate