Podráždenú sliznicu nosa neraz pokladáme za banalitu, s ktorou sa hneď nerozbehneme k lekárovi. Ak sa však problém vyskytuje dlhšie alebo opakovane, aj “obyčajný” nos si zaslúži viac pozornosti.
Mnohí ľudia sa hlavne počas chladných mesiacov stretávajú s problémom, ktorý sa na prvý pohľad môže zdať absolútne banálny – vysušenie a popraskanie sliznice nosa. Dochádza k nemu v dôsledku prechladnutia a suchého či prašného vzduchu vo vykurovaných bytoch. Vysušená nosná sliznica môže pri kýchaní, dotyku, utieraní nosa a smrkaní praskať, bolieť a nezriedka sa aj zapáliť. Neustálym dráždením sa bunky sliznice nosa poškodzujú, neskôr degenerujú a hynú. Prašné prostredie je navyše zdrojom rôznych choroboplodných zárodkov, pre ktoré je práve porušená sliznica ideálnou vstupnou bránou do organizmu. V takýchto prípadoch sú užitočnou pomocou nosné kvapky, ktoré sa dajú používať dlhodobo.
KVAPKY, MASTI, OLEJE… Podráždenú sliznicu neraz pokladáme za banalitu, s ktorou sa hneď nerozbehneme k lekárovi. Najmä, ak je v lekárňach dostatok možností ako si pomôcť. Ak sa však problém vyskytuje dlhšie alebo opakovane, aj „obyčajný“ nos si zaslúži viac pozornosti. Napokon, aj na vhodnú pomoc treba mať nos. Niektoré kvapky účinkujú na báze liehu alebo nemajú veľmi príjemnú vôňu či chuť – čo sa pri dlhšom užívaní môže ukázať ako problém. Ideálne je preto vybrať si taký prostriedok, ktorý bude efektívny, a zároveň sa bude príjemne používať. Napríklad nosové oleje môžu obsahovať výťažky z ovocia, ktoré im dodajú nielen vôňu, ale aj dezinfekčný účinok. Práve ten je rozhodujúci, pretože sliznica potrebuje zvlhčiť, a hlavne zabezpečiť ochranu pred choroboplodnými zárodkami. Regeneračný účinok urýchlia aj vitamíny A a E, ktoré pôsobia aj na väzivo pod povrchom sliznice.
ČO OHROZUJE SLIZNICU NOSA Najčastejšími príčinami poškodenia nosovej sliznice sú nielen spomínané ústredné kúrenie a prašné či inak znečistené prostredie a fajčenie, ale aj niektoré športové aktivity. Preto je vhodné vybrať si prírodný prostriedok alebo riešenie, ktoré nemá vplyv na účinok iných liekov, napríklad proti vysokému tlaku, alergii alebo liekov pôsobiacich na nervovú sústavu a psychiku. Trebárs lieky na zmiernenie vysokého tlaku a na posilnenie srdca, prípadne niektoré antialergiká či psychofarmaká môžu vyvolať opuch sliznice nosovej dutiny, čo je spojené s pocitom upchatého nosa. Preto aj pri výbere prostriedku na „banálny“ problém je dobré poradiť sa s lekárom alebo lekárnikom. Niekedy je prosto lepšie svoj problém predsa len niekomu „zavesiť na nos“.