Nepríjemné príznakmi menopauzy, s ktorými sa stretávajú ženy vo veku od 45 do 55 rokov sú spôsobené znižovaním hladiny ženských pohlavných hormónov v tele, tzv. estrogénov.
Snahy vyhnúť sa zdravotným problémom spojeným s menopuazou viedli k minulosti k masívnemu rozšíreniu hormonálnej substitučnej liečby, ktorá bola založená na predpoklade, že všetky zdravotné problémy spojené s menopauzou nahradením syntetickými estrogénmi pominú. „Je pravda, že hormonálnou substitučnou liečbou je možné tieto príznaky zmierniť.
Takisto sa potvrdil pozitívny vplyv tohto typu liečby v prevencii osteoporózy, ktorá je veľmi častým javom v postmenopauzálnom živote ženy. Substitučná hormonálna liečba mala zabrániť aj zvýšenému kardiovaskulárnemu riziku, ktoré nastáva v dôsledku úbytku estrogénov, ktoré majú v plodnom období ženy mimoriadne dôležitý význam pri ochrane srdcovocievneho systému. Preto sa hormonálna liečba podávala aj v prevencii kardiovaskulárnych chorôb,“ hovorí doc. MUDr. Jana Jurkovičová, CSc. z Ústavu hygieny Lekárskej fakulty Univerzity Komenského.
Testy po rokoch aplikácie tejto liečby aj ako prevencie kardiovaskulárnych chorôb však ukázali, že mnohé ženy mali v dôsledku jej podávania dokonca väčšie riziko ochorení srdcovo-cievneho systému. „Zmena pohľadu na hormonálnu substitučnú liečbu viedla odborníkov k postoju, že pokiaľ má žena v menopauze sprievodné javy, s ktorými dokáže žiť nie je potrebná. Indikuje sa len v prípadoch pokiaľ sú prejavy menopauzy mimoriadne závažné, resp. neznesiteľné,“ spresnila doc. Jurkovičová. Medzi závažné zdravotné prejavy dôsledkov menopauzy odborníci zaraďujú pokročilé štádiá osteoporózy. Substitučná hormonálna liečba je namieste aj u žien, ktoré v mladom veku prišli kvôli chirurgickému zákroku o vaječníky, teda o zdroj hormónov a jej aplikáciou sa predlžuje funkčný vek ženy. Subjektívne prejavy menopauzy sú veľmi individuálne a aplikácia liečby závisí aj od zamestnania ženy a jej konkrétnej situácie. Prísun umelých syntetických hormónov však nie je pre organizmus veľmi zdravý, preto je dĺžka užívania substitučnej hormonálnej liečby v živote ženy obmedzená.
Podľa odborníkov by nemala presiahnuť 5 rokov. „Ženy, ktoré užívajú substitučnú hormonálnu liečbu musia postupne znižovať jej dávky a nakoniec ju prestať užívať. Užívaním substitučnej hormonálnej liečby sa teda problém len odsúva a sprievodné javy menopauzy nastúpia po skončení jej užívania,“ konštatovala doc. Jurkovičová .