Menštruačný cyklus
Menštruácia je periodické krvácanie z dutiny maternice, ktoré je spôsobené odlučovaním časti jej sliznice. Dĺžka cyklu , t.j. doba od začiatku jedného krvácania do začiatku krvácania ďalšieho, je najčastejšie 28 dní. Dĺžka cyklu však nie je u všetkých žien rovnaká a kolíše v rozmedzí 24-35 dní. Menštruácia trvá obvykle 3-5 dní, ale u niektorých žien aj 1-8 dní. Priemerná strata krvi je 50-100 ml (približne 4 prekrvácané vložky denne).
Fázy menštruačného cyklu
- Menštruácia (1.-5.deň cyklu) – odlučovanie sliznice dutiny maternice s následným krvácaním z pošvy
- Proliferačná (folikulárna) fáza (6.-11.deň cyklu) – dozrievanie tzv. dominantného folikulu vo vaječníku, obnova sliznice maternice
- Ovulácia (12.-14.deň cyklu) – prasknutie dominantného folikulu s vypudením vajíčka do vajíčkovodu
- Sekrečná (luteálna) fáza (12.-28.deň cyklu) – premena prasknutého folikulu na tzv. žlté teliesko, ktoré pripravuje sliznicu maternice na prijatie oplodneného vajíčka, ktoré putuje vajíčkovodom do dutiny maternice
Poruchy menštruačného cyklu
Menštruácia je riadená mnohými činiteľmi ako je mozgová kôra, hypotalamus, vonkajšie a vnútorné prostredie a iné. Narušením jedného z nich dochádza taktiež k poruchám menštruačného cyklu. Poruchy menštruácie sú jedným z najčastejších dôvodov návštevy žien v gynekologickej ambulancii. Medzi najčastejšie poruchy cyklu patria:
- Menorágia – silné alebo predĺžené krvácanie. Charakterizuje ho krvácanie viac ako 6 vložiek alebo tampónov denne s prítomnosťou krvných zrazenín. Krvácanie trvá dlhšie ako 7-8 dní. Príčinou môže byť podslizničný myóm, polyp sliznice maternice, ale aj zhubný nádor.
- Hypomenorea – slabé krvácanie, často iba špinenie (spotting). Spotreba vložiek alebo tampónov je menej ako 2 denne. Trvá najviac 2 dni. Môže sa objaviť pri prvej menštruácii alebo pred menopauzou, čo je normálny jav. Takisto dlhodobé užívanie hormonálnej antikoncepcie vedie k slabému krvácaniu. Ďalšími, avšak vážnymi príčinami, sú vrodené vývojové chyby maternice, zrasty v maternici a iné.
- Metrorágia – krvácanie medzi dvoma menštruáciami. Príčinou môže byť polyp, zhubný nádor maternice alebo krvácanie pri rozvrátenom cykle. Menej závažnými príčinami je slabé krvácanie v čase ovulácie, tesne pred alebo po samotnej menštruácii.
- Polymenorea – časté menzes. Cyklus je skrátený na menej ako 23 dní. Príčinou sú poruchy ovulácie.
- Menometrorágia – menštruácia vyskytujúca sa opakovane v nepravidelných intervaloch. Množstvo a trvanie krvácania sú rôzne. Príčiny sú podobné ako pri metrorágii.
- Oligomenorea – zriedkavé menzes. Cyklus je predĺžený na viac ako 35 dní. Takisto intenzita krvácania je znížená. Príčinou je najčastejšie chýbanie ovulácie a endokrinné poruchy.
- Postkoitálne krvácanie – kontaktné krvácanie po pohlavnom styku. Príčinou bývajú polypy alebo iné útvary na krčku maternice (ektopium, ektropium), pošvová infekcia, ale aj rakovina krčka maternice.
- Dysmenorea – ide o syndróm charakterizovaný bolesťami v podbrušku a celkovými príznakmi, ktoré sa objavujú tesne pred menzes a spravidla 2-3 dni po začiatku krvácania miznú. Bolesť je lokalizovaná na podbruško, môže vyžarovať do krížov a dolných končatín, niekedy je sprevádzaná hnačkou, zvracaním, bolesťami hlavy až migrénou.
- Amenorea – chýbanie menštruačného krvácania. Rozdeľuje sa na primárnu, kedy žena nezačne menštruovať ani po dovŕšení 15. roku života a na sekundárnu, kedy žena prestane menštruovať po rôzne dlhom období normálnych cyklov (s výnimkou tehotnosti). Príčinami primárnej amenorei sú genetické a hormonálne, sekundárnej takisto hormonálne alebo iné príčiny-veľká strata hmotnosti, zrasty v maternici po kyretáži a iné.
Hormóny
Ženské pohlavné hormóny sú estrogény a gestagény, ktoré sú produkované najmä vo vaječníkoch. V ženskom organizme sa tvoria aj androgény, ale v podstatne menšom množstve. Niektoré hormóny, ktoré takisto vplývajú na zmeny ženského organizmu, sú tvorené v hypofýze-podmozgovej žľaze.
- Estrogény (estradiol, estrón). Tvoria sa prevažne vo vaječníkoch, v placente a v menšom množstve v nadobličkách. Úlohou estrogénov je rozvoj a udržiavanie ženských pohlavných orgánov. Vplyvom ich účinku sa v puberte zväčšuje maternica, vajíčkovody a pošva, začínajú rásť prsníky. Sú zodpovedné aj za typické ženské rozloženie tuku v oblasti zadku a stehien.
- Gestagény(progesterón). Tvoria sa najmä v žltom teliesku vaječníka, minimálne množstvo je tvorené v nadobličkách. Po otehotnení sú vo veľkom množstve tvorené placentou. Ich základnou úlohou je príprava organizmu na tehotnosť a jej udržiavanie.
- Androgény(testosterón, androsterón). Zúčastňujú sa na vývoji vonkajších pohlavných orgánov, pôsobia na libido. Ovplyvňujú rast pubického a podpazušného ochlpenia.
K ďalším hormónom, ktoré pôsobia v ženskom organizme, zaraďujeme hormóny hypofýzy, žľazy nachádzajúcej sa v mozgu. Patria k nim:
- Folikulostimulačný hormón (FSH). Tvorený je v hypofýze. Pôsobí na dozrievanie folikulov vo vaječníku, a tým aj hormónov, ktoré sú ním produkované-estrogénov a progesterónu.
- Luteinizačný hormón (LH). Je vytváraný v hypofýze. Vyvoláva produkciu hormónov vaječníka estrogénov a progesterónu, vyvoláva ovuláciu a tvorbu žltého telieska.
- Prolaktín. Do krvného obehu je vylučovaný hypofýzou. Je zodpovedný za zmeny prsnej žľazy počas dojčenia a produkciu mlieka, tzv. laktáciu. Jeho zvýšené hladiny sú častou príčinou vynechávania menštruácie a neplodnosti.
Ovulácia
Ovulácia je proces, pri ktorom dochádza k pravidelnému uvoľňovaniu dozretého vajíčka schopného oplodnenia. Je riadená a regulovaná hormónmi podmozgovej žľazy-hypofýzy. Táto stimuluje vaječníky k tomu, aby v nich každý mesiac dozrelo vajíčko. K ovulácii dochádza približne v strede menštruačného cyklu ( 13.-15. deň). Vajíčko sa nachádza v drobnom „mechúriku“, tzv.folikule. Vaječník obsahuje týchto folikulov už po narodení približne 1,5-2 milióny. Asi však len 400 z nich úplne dozreje a uvoľní zrelé vajíčko. Ostatné zanikajú. Počas samotného menštruačného cyklu pod vplyvom hormónov LH a FSH dozrieva a rastie jeden z folikulov (Graafov folikul). Pri ovulácii sa z neho uvoľní vajíčko a putuje ďalej vajcovodom až do maternice, kde sa v prípade oplodnenia uhniezdi. Folikul sa mení na žlté teliesko, ktoré produkuje hormón progesterón. Ak nedôjde k oplodneniu, žlté teliesko zaniká a nastane menštruácia. V jeho mieste na vaječníku zostane drobná jazvička. V prípade, že došlo k oplodneniu vajíčka, teliesko naďalej produkuje hormón progesterón až do 3.mesiaca gravidity, kedy jeho funkciu preberá placenta.
Hygiena.
Počas menštruácie je potrebné dodržovať zvýšenú osobnú intímnu hygienu. Samozrejmosťou by malo byť časté sprchovanie (kúpanie vo vani sa neodporúča) s použitím mydiel alebo gélov na intímnu hygienu prípadne len čistou vodou a časté menenie vložiek či tampónov. Pohlavný styk je možný, ale neodporúča sa, pretože počas menštruácie je zvýšené riziko prieniku patogénnych mikroorganizmov do vnútorných rodidiel ženy (maternica, vajíčkovody).