Prvá menštruácia sa začína u dievčat v období puberty, v našich podmienkach zvyčajne vo veku 12-13. rokov, môže sa však objaviť kedykoľvek medzi ôsmym a šestnástym rokom života. Pojmom menštruácia sa označuje obdobie krvácania, menštruačný cyklus znamená pravidelné opakované mesačné krvácanie.
Nástup menštruácie v tomto období signalizuje aj niekoľko mesiacov pred nástupom prvej periódy bledý výtok, ktorý je známkou zahájenia činnosti vaječníkov. Menštruačné krvácanie je spojené s vývojom sekundárnych pohlavných znakov, rastu prsníkov a ochlpenia na genitáliách a v podpazuší. Počas menštruácie prichádza krvácaním k odstraňovaniu častí sliznice maternice, ktorá bola pripravená prijať oplodnené vajíčko. Ak nepríde oplodneniu zrelého vajíčka k reprodukčný cyklus je zakončený menštruáciou. Rozpätie medzi jednotlivými menštruáciami trvá 21 až 35 dní a počíta sa od prvého dňa poslednej menštruácie do prvého dňa novej menštruácie. Dĺžka krvácania je individuálna, ale väčšinou trvá 5 až 7 dní.
Počas menštruácie vylúči telo približne 65 mililitrov menštruačnej tekutiny. Najsilnejšie krvácanie býva na jej začiatku, keď sa vylúčia dve tretiny menštruačnej tekutiny, ku koncu krvácanie slabne. Menštruačný cyklus nebýva na začiatku zahájenia pravidelný. Pri každom cykle totiž nemusí prísť k uvoľneniu vajíčka. K jeho úprave dochádza po jednom – dvoch rokov od nástupu menštruácie. Pozitívnym stereotypom mladej ženy by sa však malo stať vedenie menštruačného kalendára, v ktorom by nemali chýbať všetky podrobnosti o priebehu menštruácie, prípadné bolesti a problémy. V prípade zdravotných komplikácií uľahčujú tieto informácie lekárovi stanovenie príčin možných problémov.