Plánujete dieťa a napriek vášmu úsiliu naplnenie rodičovských túžob neprichádza? Ak majú partneri na sexuálny styk čas a chuť len jeden krát do týždňa a aj ten nie je uspokojivý niet sa čo čudovať, že očakávanie tehotenstva sa u páru nenaplní.
Podľa skúseností predsedníčky občianskeho združenia Bocian Denisy Priadkovej, ktoré pomáha párom s poruchami plodnosti dnes neprebieha intímny život párov pravidelne.
MUDr. Jozef Dúbravický považuje za najzákladnejšiu podmienku naplnenia očakávania rodičovstva prístup páru ku svojmu zdraviu aj k plánovanému rodičovstvu. „Máme množstvo párov, ktorým sme museli pomôcť, ale aj veľa párov, ktoré po podstúpení asistovanej reprodukcie počali deti až keď si dali dvoj- trojtýždňovú dovolenku a mali na seba viacej času.“
Odborníci konštatujú, že pod zvyšujúce sa čísla párov, ktoré majú problémy s plodnosťou sa výrazne podpisuje aj kvalita intímneho života.
Samotný sex vplýva pozitívne nielen na partnerské spolužitie, ale aj na samotné zdravie človeka. Dôležité však je, aby spôsob a frekvencia sexu vyhovovala obom partnerom rovnako. Inak môže pôsobiť na partnerov stresujúco.
Pri pokusoch o počatie by mali páry, ktoré plánujú dieťa mať na pravidelný intímny život najmä čas a vhodné podmienky, pretože kvalita intímneho života zvyšuje možnosť otehotnenia. Podľa skúseností MUDr. Dúbravického sú dnešní mladí muži príliš pracovne vyťažení, často prežívajú stres a na svoje partnerky nemajú dostatok času. „Nadmerné očakávania páru môžu pri snahe otehotnieť viesť u muža v dôsledku psychického stresu aj k poruchám erekcie.“
Častosť pohlavného styku u párov pokúšajúcich sa o počatie dieťaťa je vysoko individuálna. „Neexistuje presné číslo koľko pohlavných stykov má byť za mesiac. Závisí to od veku a od očakávaní,“ zdôraznil MUDr. Dúbravický a dodal, že párom, ktoré chcú mať dieťa sa sexuálny styk odporúča každý druhý až tretí deň. „Vajíčko zostáva v maternici jeden deň a spermie dokážu prežiť v maternici nejaký čas. Tento interval je teda na pokus o počatie ideálny.“
K ďalšej podmienke, dôležitej, ale nie tak prirodzenej ako sa očakáva je prežitie orgazmu pri styku, ktorý uľahčuje otehotnenie partnerky. „Kvôli tomuto prežitku by mal byť sexuálny styk naozaj spontánny a prirodzený. Inak je pár v začarovanom kruhu, v ktorom naháňanie sa za počatím, vytvára u oboch stres, ktorý je pri tomto úsilí zasa nesmierne kontraproduktívny.“
Pri mladších a výkonnejších pároch sa očakáva využívanie metódy plodných dní a vykonávanie intímneho styku najmä pred ovuláciou, pretože po ovulácii už nie sú na otehotnenie partnerky ideálne podmienky. Podľa odborníkov je plánovanie styku za účelom počatia vhodné načasovať jeden deň pred ovuláciou, čím sa zvyšujú šance na otehotnenie. Zdravé spermie dokážu vajíčko oplodniť ešte dva až štyri dni po pohlavnom styku.
“Ovulácia prichádza u každej ženy v inom období, nie podľa učebnicového štrnásteho dňa menštruačného cyklu,” vysvetlila Denisa Priadková a dodala, že zistenie obdobia ovulácie patrí k najdôležitejším informáciám, ktoré by mali o sebe partneri v snahe splodiť dieťa vedieť.
„Uspokojivý sexuálny život je pre pár dôležitý nielen za účelom počatia dieťaťa. Ale ak už ide o počatie nielen muž, ale aj žena musí byť dostatočne zrelaxovaná a pripravená. Zdravý muž nemá problém dopraviť spermie na miesto určenia, ale psychické rozpoloženie ženy, jej uvoľnenie, nastavenie a prežitie sexuálneho styku je pre otehotnenie dôležitou podmienkou,“ skonštatoval MUDr. Dúbravický.
Po styku je potrebné dodržať pravidlá koncepcie, vhodnej polohy, pri ktorej drží žena panvu hore. Po skončení styku sa odporúča ležať približne 20 minút s podloženou panvou, alebo nohami opretými o stenu, čím sa zvyšuje šanca, aby sa spermie dostali do maternice.
Na plodnosť párov má veľký vplyv aj vek, v ktorom sa partneri o dieťa pokúšajú. V najproduktívnejšom veku mladí ľudia z pochopiteľných dôvodov odkladajú rodičovstvo kvôli kariére. Vo vyššom veku však frekvencia sexuálneho styku, ale aj kvalita vajíčok a spermií klesá.
Podľa združenia Bocian sú napriek osvete a prístupnosti informácií vedomosti párov z oblasti reprodukčného zdravia sú nedostatočné. Základné informácie o reprodukčnom zdraví však odbúravajú stres a napätie, ktoré nepriaznivo pôsobia na plánovanie dieťaťa.
Väčšina slovenských párov sa v súčasnosti začína o rodičovstvo pokúšať až okolo tridsiateho roku života. Kombinácia náročných pracovných povinností, rýchleho životného tempa, nezdravého životného štýlu, nedostatočného intímneho života a v konečnom dôsledku aj rýchleho a nadmerného očakávania môže byť zrazu závažnou prekážkou na ceste k rodičovstvu.
„Páry by si mali uvedomiť, čo je pre ich budúci život väčšia priorita a ak potrebujú rodičovstvo odkladať do vyššieho veku mali by sa aspoň zodpovedne starať o svoje zdravie a prostredníctvom preventívnych prehliadok sledovať parametre organizmu, ktoré buď napovedajú, že ešte stále je všetko v poriadku alebo nás upozornia, že je najvyšší čas neodkladať rozhodnutie mať dieťa na neskôr. Pretože nikdy presne nevieme, kedy je už neskoro,“ uzatvorila tému predsedníčka občianskeho združenia Bocian Denisa Priadková.