Aj keď chlamýdiová infekcia znepríjemňovala život už ľuďom v starovekom Egypte jej pôvodca baktéria Chlamydia trachomatis bola po prvý krát diagnostikovaná až v roku 1910. Medzi sexuálne prenosné ochorenia sa začala však zaraďovať až v posledných rokoch.
Dnes je chlamýdiová infekcia pokladaná za jedno z najrozšírenejších pohlavne prenosných ochorení. Štatistiky uvádzajú, že vo svete ročne pribudne asi 92 miliónov nových prípadov ochorenia, pričom infekcia viac postihuje ženy ako mužov. Hovorí sa o nej aj ako o chorobe mladých ľudí, ktorí častejšie striedajú sexuálnych partnerov. Najohrozenejšia je skupina mužov a žien okolo dvadsiateho roku života.
Pôvodcom ochorenia je baktéria Chlamydia trachomatis, ktorou sa môže človek nakaziť pri nechránenom vaginálnom, análnom, ale aj orálnom pohlavnom styku s nakazenou osobou. U chlamýdie trachomatis môže prísť menej často, ale predsa k nákaze aj sekundárnym spôsobom, napríklad používaním spoločných uterákov, prestierania alebo na miestach spoločne používaných priestorov – toaliet, fitnescentra, spŕch, sauny.
Zákernosťou ochorenia je fakt, že často prebieha bez symptómov a neliečená chronická forma môže spôsobovať v neskoršom živote vážne problémy. Odhaduje sa, že až 75-75% žien nemá po infikovaní dlho žiadne symptómy. Rovnako ako u mužov. Preto sa chlamýdia často označuje ako ´tichá´.
Chlamýdiové infekcie sú zákerným a dlhotrvajúcim ochorením, ktoré sa väčšinou ťažko rozoznáva, pretože mnohé z príznakov si obe pohlavia zamieňajú za iné menej závažné ochorenia ako napr. následok prechladnutia, zápalu močového mechúra a podobne.
Inkubačná doba od vniknutia vysoko infekčných choroboplodných baktérií do organizmu je jeden až tri týždne a príznaky, ak sa predsa len vyskytnú sú u mužov a žien rozdielne.
U žien sa infekcia prejavuje zvýšením vaginálneho výtoku spôsobeného zápalom krčka maternice, zvýšenou potrebou močiť alebo bolesťou a svrbením pri močení, bolesťou alebo tlakom v podbrušku, bolesťou počas pohlavného styku, krvácaním po pohlavnom styku a nepravidelnosťou menštruačného krvácania.
Medzi najčastejšie symptómy u mužov patrí číry a slabý výtok z penisu, ktorý zanecháva škvrny na bielizni, pálenie a bolesť pri močení, opuch a bolesť v semenníkoch. Štyria z piatich nakazených mužov však nepociťujú žiadne príznaky.
Neliečená infekcia môže mať vážne následky pre zdravie oboch pohlaví. U žien môže spôsobiť infekciu krčka maternice, samotnej maternice, vaječníkov a vajíčkovodov; mimomaternicové tehotenstvo; môže byť príčinou predčasného pôrodu, ale počas tehotenstva aj nakazenia plodu. Dlhodobo neliečená infekcia môže prejsť na ostatné orgány tela a viesť k zápalu kĺbov. U mužov vedie chlamýdiová infekcia k zápalu prostaty a urogenitálnych ciest, čo môže u oboch pohlaví viesť k závažným poruchám plodnosti.
Pri akýchkoľvek problémoch je teda potrebné nevyhnutne vyhľadať odborníka a neodkladať riešenie problému na neskôr. Diagnostika chlamýdiovej infekcie je kvôli zameniteľným symptómom náročná aj pre gynekológov a urológov. Najjednoduchším a najpresnejším spôsobom diagnostiky u žien je výsledok z pošvového steru, u mužov výsledok steru z ústia močovej trubice.
Po stanovení diagnózy predpíše odborník účinné antibiotiká na obdobie dva až tri týždne. Ich užívanie je vhodné podporiť doplnkami výživy na poslinenie imunity. Pri stálych partneroch je však potrebná diagnostika a liečba oboch partnerov, pretože inak by prišlo k opakovanému prenosu infekcie. Počas liečby je nevyhnutná sexuálna absencia.
Medzi základné zásady účinnej prevencie pred chlamýdiovou infekciou partia : život v monogamnom partnerstve a nestriedanie sexuálnych partnerov, vyhýbanie sa nechránenému sexuálnemu styku s neznámymi osobami, používanie kondómov, dôkladná osobná hygiena a dodržiavanie prísnych hygienických zásad na rizikových verejných miestach.